Száva-napi ünnepség

Száva-napi ünnepség

0 2315

Január 27-én Szerbiában „az iskolák védőszentjének”, Szent Szávának (Sveti Sava) az első érseknek napját ünnepelték.

Mihajlo Obrenović fejedelem 1841-ben törvénnyel kötelezte a szerb iskolákat, hogy ezt a napot ünnepeljék meg, amit egészen a második világháború végéig be is tartottak, amikor is az új vezetőség beszüntette az ünnepélyt. Szerencsére a múlt század végétől iskoláinkban újonnan szokássá vált a „Száva- napi” megemlékezés.

A kenyér és a búza áldási szertartását a helyi pravoszláv egyház legmagasabb rangú képviselői  – Dušan Rus és Radoje Perin – végezték el a Gimnázium és a „Dositelj Obradović” középiskola tanulóinak jelenlétében.

Szent Száva himnuszát idén a két iskola közös szervezésében alapított lánykórus szólaltatta meg, majd a középiskola végzős tanulói versben és prózában emlékezett meg a nagy múltú szent életéről és munkásáágáról. A középiskola vendéglátó-szakának diákjai tanárjaik segítségével ízletes hidegtálakat készítettek, amelyekkel az ünnepség meghívott vendégeit és a két iskola tanárait vendégelték meg.

A fordítást Jerasz Anton készítette Mijatov Gordana szerb nyelven írt bejegyzése alapján.

Hasonló bejegyzések

0 2017

0 1889

0 1710

0 1888

NINCS HOZZÁSZÓLÁS

Hozzászólás!